.

Trabzon'da Ulaşım

       İlimizin trafik yoğunluğu; şehir merkezine olan yolculuk talepleri yetersiz ulaşım ağları, yeni imar yapılanmalarıyla oluşan ticari mekânlar, tek merkezli kent olgusu, her gün şehir trafiğine katılan araç sayılarındaki artış kent merkezinde ulaşım açısından bir takım olumsuzlukları beraberinde getirmiştir.
       Trabzon Belediyesi olarak şehrimizin Ulaşım Master Plan çalışmasını Belediye Meclisimiz, ilgili meslek odaları ve Üniversitemizin ilgili birimleriyle görüşerek A Grubu Şehir Plancısının danışmanlığında yapmış bulunmaktayız. Sahil geçiş yolu ve bağlantıları, yeni kavşak düzenlemeleri, alt ve üst geçit uygulamaları, ikinci tünel inşaatı çalışmalarının bitirilme süresine kadar;
       Yerel Yönetim yasasının değişikliğe uğrayan ilgili maddeleri gereğince Belediyelere devredilen yetki ve sorumluluklar çerçevesinde; Kent içi trafiğini; trafik emniyeti açısından rahatlatmak üzere; Belediyemiz, İl Emniyet Müdürlüğü, Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı ile yapılan protokolle bu yeni uygulamalar; 20.03.2006 tarihinden itibaren geçerlidir.
       Trabzon şehir genelinde araç yoğunluğu dikkate alındığında trafik emniyeti açısından özellikle ticaret merkezlerinin, okulların yoğun olduğu cadde ve sokaklardaki iş yerlerine mal depolama ve yükleme yapan araçlarla ilgili daha önceden İl Trafik Komisyonunca belirlenen çalışma saatlerinin yeniden değerlendirilmesi, geçmişte olduğu gibi belli zaman aralılığında (07.00 - 19.00) saatleri arası şehir trafiğine girişleri yasaklanan araçların (Otobüs, Midibüs, Kamyon ve Tır) Atapark'a kadar bu sürede girişlerinin yasak olduğu ancak şehirdeki araç ve ticari yoğunluğun artması sebebiyle belirlenen araçların şehre girişleri yasaklanmıştır.

       Yeni Yapılan Trafik Düzenlemesi

       Meydan'na geliş istikametinde Sahil ve Tanjant yolunu kullanacak olan dolmuş hatları:

Sıra No Güzergah Adı Araç Sayısı
1 Erdoğdu Çatak 18 Araç
2 Erdodu Kuruçeşme 28 Araç
3 Erdoğdu Çamlık 23 Araç
4 Özen Yenimahalle 41 Araç
5 Yeşiltepe 34 Araç
6 Aydınlıkevler 41 Araç
7 Beşirli 47 Araç
8 Site Karşıyaka 33 Araç

       Bu durakların dolmuşları Atapark'a kadar normal meydan geliş güzergâhlarından gelip, Atapark'tan itibaren Tanjant veya Sahil yolunu kullanarak Cumhuriyet Caddesi, Maraş Caddesi veya Gazipaşa Caddesini kullanarak Meydan istikametinden Tanjant avukatlar baro binasının önünden dönüp depolanma yerleri olan Tanjant köprü altına geleceklerdir. Dönüşlerinde Meydan ve Maraş Caddesini kullanarak bekleme yapmaksızın yolcularını alıp devam edeceklerdir.

       Meydan'a gelişlerini mevcut güzergâhından kullanacak olan dolmuş hatları:

Sıra No Güzergah Adı Araç Sayısı
1 Fatih 71 Araç
2 Ayasofya 44 Araç
3 Kurankursu 51 Araç
4 Erdoğdu Kışla 15 Araç
5 Erdoğdu Camiyanı 18 Araç
6 Bahçecik 35 Araç

       Bu durakların dolmuşları durak yerlerinden kalkıp Atapark, Tabakhane ve Zağnos Köprüsünden Uzunsokağı takiben Meydan Tanjant köprü altındaki depolanma yerlerine geleceklerdir. Meydan ve Maraş Caddesinden beklemeksizin yolcusunu alıp devam edeceklerdir.

ÖZELLEŞTİRİLEN TOPLU TAŞIMA HATLARI

       8 Adet toplu taşıma hattı özelleştirilmiş olup, 20 adet Özel Halk Otobüsü çalışmaktadır.

Sıra No Güzergah Adı Araç Sayısı
1 Yomra 4 Araç
2 Sürmene 4 Araç
3 Rize 1 Araç
4 Çimenli 1 Araç
5 Çukurçayır 1 Araç
6 Kireçhane 1 Araç
7 Akçaabat 6 Araç
8 KTÜ - Akçakale 2 Araç

Trabzon Belediyesi Otobüs Saatleri

 

Akçaabat mersin darıca otobüs saatleri

 

Pancar

Karalahana sarmasının Karadeniz'deki adı pancardır. Karalahananın en lezzetli yetiştiği yer Karadeniz olduğu için en lezzetli hali de orada yenir. Mümkün olduğunca satır kıymasından yapılır. Üzerine bir de yoğurt döküldüğünde Trabzon'dan ev aldırır.

Guliya

Trabzon'da yumuşak g ile başlayan sözcük olmamasına inat 'ğuliya' diye okunur. Çırpılmamış karalahana ve içyağı kullanılarak yapılır. Tarifinde barbunya ve patates de saklıdır.

 

Kukuca

Bal kabağının mısırla birlikte ezilip üzerine şeker ve süt ilave edilerek yapılan bir tatlıdır. Sıcak olarak servis edilip afiyetle yendikten sonra kütüğü Trabzon'a aldırır.

Sarambula

Trabzon'un vejetaryenler için de şahane bir mutfağa sahip olduğunu kanıtlayan yemeklerden biridir. Pazı, pırasa, mısır yarması, pirinç ve isteğe göre hamsi kullanılarak yapılır.

Akçaabat köftesi

Her yanından köfte çıkan güzide yurdumuzun kesinlikle en güzel köftelerinden biridir. Trabzon'un o küçük ilçesi Akçaabat'ı ünlü etmeye yetmiştir. Lezzetinin sırrı köftenin içine konan sarımsakta saklıdır.

 

Kefal ekşilisi

Yuvarlak şekilde kesilen balıkların tepsinin dibine dizilmesi ve soğan, domates, biber ve maydanozun lezzet yardımına koşmasıyla yapılır. Ekşili denmesinin sebebi tepsinin üzerine bir adet limonun sıkılması ya da limon dilimleriyle pişirilmesidir.

Palamut dolması

Palamut dolmasının sırrı, ceviz içi, kuşüzümü, yenibahar, palamutun kendi eti ve çamfıstığıyla birlikte kavrulan ve içi boşaltılan palamuta doldurulan iç malzemelerde saklıdır. Soğanlı da yapılabilir. Üzerine bir limon sıkıldıktan sonra arabanın plakasını 61 yaptırır.

Laz böreği

Her ne kadar ismi, çayın yanında lezzetli duracak bir böreği andırsa da laz böreği bir tatlıdır. Hakkını vererek yapmak neredeyse bir günü alsa da lezzeti 1 haftalık emeğe değer.

Peynirli Trabzon pidesi

Mayalı hamurun ev sahipliğinde yapılan özel köy peynirinin yıldız oyuncu olduğu pidedir. Üzerine istenilen miktarda tereyağı konur, yine isteğe göre yumurta kırılır.

Golia

Karalahananın tencerede harikalar yarattığı bir başka tariftir. Sarı fasulye, mısır, kırmızı biber ve soğanın başrol oynadığı yemeğin yardımcı oyuncusu kıymadır.

Tomara Kızartması

Tomara Karadeniz yöresinde bolca yetişen, pazıya benzeyen ve saplarının pişirilmesi suretiyle tüketilen bir sebzedir. Yumurta, mısır unu ve tereyağı ile lezzetinin zirvesini bulur.

Kuymak

Kuymak, yalnızca Trabzon'da değil tüm Karadeniz'de hatta tüm Türkiye'de meşhur mısır unu, tereyağı ve Trabzon peyniriyle (kolot peyniri) yapılan enfes bir yiyecektir. Koşarak Trabzon'a gitmenize neden olabilir.

Laz helvası

İrmik unu ve vanilya önderliğinde lezzete ulaşan, muhallebi kıvamına gelene kadar bütün malzemelerin karıştırıldığı kolay bir tarife sahip ve irmiğin dondurmaya çok yakışmasından mütevellit dondurmayla servis edilebilen bir tatlıdır.

Pazılı kaygana

Pazının Karadeniz ve Trabzon mutfağında yeri oldukça ağırdır. Pazılı kaygana da bir diğer ağır oyuncu mısır unu, kuru ve taze nanenin pazıya eşlik edilmesiyle yapılır.

Karalahana çorbası

İçerisinde ince kıyılmış karalahana, mısır unu, barbunya ve kurutulmuş acı biber bulunan, mısır ekmeğiyle tüketildiğinde insanda yaz tatilini Trabzon'da geçirme isteği uyandıran bir çorbadır.

Hurmalı tart

Trabzon'a ait tatlı tariflerinin en güzellerinden biridir. Trabzon hurmasının hünerleri afiyetlen yenir.

Gongoş dolması

Gongoş sarması da denir. Pancar adı verilen karalahana dolmasıyla benzerlik içerse de aynı yemek değillerdir. Yapımında kara lahana ve mısır yarmasıyla birlikte dana eti ve yağlı kaburga kemiği kullanılır.

Hamsiköy sütlacı

Adını Arapça'da 5 anlamına gelen 'hams'dan alan, dağlar arasında kalmış saklı bir cennettir Hamsiköy. Sütlacı da bu cennetin en güzel lezzetlerinden biridir.

Fasulye turşusu kavurması

İlk adım olarak fasulye turşusu yapılır. Zaguda adı verilen yabani soğanın da tarife katılmasıyla fasulye turşusu kavurmasının adı zaguda olarak da bilinir. Mısır ekmeğinin kavurmaya bandırılmasıyla lezzeti doruğa çıkar. En iyi eşlikçileri çay ve ayrandır.

Hodan böreği

İç malzemesi olarak anavatanı Suriye olan hodan bitkisi, soğan ve karabiber kullanılır. Sıcak ve ılık olarak servis edilir.

Pepeçura

Trabzon'da yaşayan Rumların Karadeniz mutfağına armağındır. Siyah üzüm, fındık, antep fıstığı ya da hindistan cevizi, isteğe göre vanilya ve mısır unuyla yapılan bir tatlıdır.

Tek kişilik dev kadro bonusu: Hamsi yemekleri

Hamsi yemekleri Trabzon ve Karadeniz'in namusu, lezzeti, çeşitliliği, en güzelidir. Ve aynı zamanda pek bir çoktur. Bu nedenle kendilerini tek sıra halinde veriyoruz.

Trabzon'un hamsi yemekleri: Hamsili ekmek, hamsi tava, hamsi buğulama, hamsi çorbası, hamsi diblesi, hamsi dolması, hamsi kuşu, hamsi köfte, hamsi mücver, hamsili orman pilavı, pazılı hamsi tava, hamsili pilav, hamsi çitlemesi...

Trabzon’da üniversitenin çevresinde Kalkınma ve Konaklar mahallesi olmak üzere iki mahalle mevcut olduğundan bahsetmiştik. Okula yakın olan Kalkınma mahallesi’nde bir çok güzel mekan alternatifi bulunmakla beraber öğrencilerin en çok tercih ettiği yerdir. D kapısı çıkışında bulunan Konaklar mahallesi ise pek tercih edilmese de son zamanlarda canlanmaya başlamıştır. Tabii ki zevkler ve renkler tartışılmayacağı için tercihi size bırakıyoruz.
Bu arada okul ve okula yakın yerlerde takılabileceğiniz alkollü mekan bulunmamaktadır. Alkol kullananlar için birkaç alternatif dışında çözüm meydana gitmek olacaktır.


Kalkınmadaki bazı cafeler ;


Angélique Cafe & Restaurant
-Trabzon’un kalkınma mahallesinde üniversitelilerin ve yerel halkın tercih listelerinde her zaman favorileri oynayan bir mekan olarak tanımlanabilir. Mevcut hizmetleriyle valesi ve otopark sıkıntısı olmayan tek cafe diyebiliriz .
Seçkin müzikleri ve kafa yorularak yapılmış tasarımı ile kendinden fazlasıyla bahsettirmektedir. Serpme açık kahvaltısı harikadır. Genel anlamda yemekleri ve tatlıları harika olan kaliteli bir işletme diyebiliriz. Öğrencilik yıllarınızın favorileri arasında yer alacağından eminiz .
Fiyatları bir öğrenciye göre fahiş ve porsiyonları çok küçük diyebiliriz .Çok kalabalık olmasından mütevellit servislerde aksamalar olabiliyor bunları da mağdur görmek lazım tabi. Bazen de menülerde bulunan yiyecek ve içeceklerin kalmaması durumu yaşanabiliyor .

 


Cafe Nosta

Trabzon’da nargilesi ile ün yapmış mekanlardan biridir. Genelde kalabalık olmasından kaynaklı rezervasyon olayına bile girilebilmektedir. Trabzon’da garsonları güler yüzlü olan nadir mekanlardan biri denilebilir . Cafe içerisinde çalan müzik seçimleri müşteriyi gayet hoşnut kılmaktadır .
Özellikle tavuklu klüp sandviç harika diyebiliriz. Kafa dinleyip arkadaşlarınızla hoş sohbet edebileceğiniz güzel mekkanlardandır .
Serviste aksamalar yaşanabilmektedir. Burada da porsiyonlar küçük gelmektedir. Onun haricinde bir olumsuzluğu bulunmamaktadır .

 Cafe Nişantaşı

Öğrencilerin en çok tercih ettiği ortamı sıcak sayılı mekanlardan olan Nişantaşı bir çok kişinin favorisidir. Cafede bulunan dut ağacının gölgesinde takılmak ayrı bir zevk verir.
Yemekleriyle gerçekten Trabzon’un en iyisi olmayı hak ediyor . Özellikle tavuk-et sote , kaşarlı tavuk ve tavuk pirzolada çok iyiler . Müzikleri de yemekleri kadar harikadır . Eminim ki kız arkadaşınızla gidebileceğiniz favori yeriniz olacaktır. Porsiyonları diğer mekanlara göre oldukça fazla ve fiyatları oldukça uygundur. Çalışanlarınında güler yüzlü olduğu söylenebilir .

 Tufan Pastanesi 
Trabzon’un bir çok semtinde şubesi olan, Kalkınma mahallesindeki şubesinde yıllardır kalitesinden ödün vermeyen tek mekandır . Lezzetli yemeklerini , şefin spesiyalini, açık büfe kahvaltısını ve tatlılarını oldukça seveceğinizden eminiz . Çalışanları oldukça güler yüzlü ve samimidir. Genel anlamda gidilmesi gereken favori yerlerden ;)
Eskiden fiyatlarının çok uygun olması öğrencilerin vazgeçilmez mekanı haline gelmesine yol açmıştır . Ancak üst üste gelen zamlar ile menü fiyatları dudak uçuklatır hale gelmesine neden olmuştur.

 Kahve Değirmeni 
Son zamanların tercih edilen güzel mekanlardan olduğunu; waffle, sıcak çikolata ve tabii ki kahvelerinin çok güzel olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kahve kültürünüz varsa gerçekten keyif alabileceğiniz bir yer. Özellikle sunumu muhteşem diyebiliriz ;)
Mekan yoğunluğundan kaynaklı servislerinde sıkıntılar yaşanabilir.

 Cafe Mizah 
Nargile içebileceğiniz sayılı mekanlardandır . Kahvesi ve makarnalarını tavsiye edebiliriz. Yeni açılmasına rağmen kaliteli bir yer olduğundan hoşunuza gidecektir.

 


Kalkınmadaki Restorantar

Daha çok öğrencilerin yerleştiği yer olduğu için direk restorant tarzı hizmet veren yerler bulunmamaktadır . Ancak pideciler, dönerciler ve fast food tarzı yerler mevcuttur .


Okul içerisindeki mekanlar


 

Cafe 5 

Okul içerisinde vazgeçilmez cafelerdendir. Çalışanları oldukça güler yüzlüdür. Açık büfe salata çeşitlerinin, poğaça ve börek çeşitlerinin oldukça güzel olduğunu söyleyebiliriz. Öğrencilerle de görüştüğüm kadarıyla sınav dönemleri 7-24 açıkmış .

 Koru Cafe 

Yine kampüs içerisinde bulabileceğiniz sıcak bir mekandır . Yemeklerinin ve tatlıların kaliteli olduğu söylenmekte. Fiyat ve porsiyonları oldukça uygun. Üniversite içindeyken acıkınca kesinlikle uğramanız gereken bir yer ;)

 


Olimpiyat cafe 
Gördüğüm kadarıyla sınıf ayrımının olduğu, akademisyenlerin mekanın sağına ve konforlu yere oturduğu, öğrencilerin ise mekanın soluna oturduğu bir yer ancak fiyatları uygun. Servisi sıfır olmasına rağmen yöresel olan hamsiköy sütlacını seveceğinizden eminiz . Sırf o hamsiköy sütlacı için bile gidilebilir.

 


Konaklar’daki mekanlar


 

Gardenya Cafe 

Tam anlamıyla bir öğrenci mekanı. Öğrendiğim kadarıyla geçen sene çok güzel bir mekan olmasına rağmen bu sene sanırım el değiştirmiş, bundan kaynaklı da aksaklıklar yaşanabiliyormuş . Ancak yemeklerini tavsiye edilebilir, genel anlamda güzel bir mekan ..

 Papyon cafe 
Yeni açılan bir mekan olduğunu öğrendim. Yemeklerini tavsiye edebiliriz ancak müzikleri hakkında aynı şey söylenemez.

Sonuç olarak Konaklar mahallesinde restoran tarzı yerler bulunmamaktadır. Yine kalkınma mahallesindeki gibi fast food ve yöresel yemek yapan küçük çaplı işletmeler bulunmaktadır .

 


MEYDAN

Sabahın erken saatlerinde canlanır o denize kadar uzanan sokaklarında gülersiniz, eğlenirsiniz yerlisiyle birlikte uzun uzun Trabzonspor sohbetlerine dalarsınız kimi zaman . Öyle ki yolda giderken orta yaşlarda bir amca sizi çevirip ‘Fenerbahçe bizim şampiyonluğumuzu çaldı.’ diye dert yanabilir. Bazen de size şehrinizi hatırlatır o kalabalık duygulanırsınız .Ta ki akşamın onuna kadar sürer kalabalığı o canlılığı ama üzülmeyin, akşam da tadı bir farklıdır Trabzon meydanın. İti kopuğu dilencisi hırsızının olmadığı güzel bir akşam geçirebileceğiniz Anadolu’nun o eşsiz şehrinin meydanı.

 


-Uzun sokak; Bir İstanbul sokağını anımsatan ve gezmesi keyif veren bir sokaktan bahsediyoruz. Burada kendinizi hem huzurlu hem de güvende hissedeceğinizden eminiz.


-Maraş caddesi ; Özellikle otel devlet kurumları ve bankaların bulunduğu bir caddedir , aralarda tabii ki çarşılar da bulunmaktadır.

-Boztepe ; Trabzon’da canınız sıkıldığında kesinlikle gitmeniz gereken yer diyebilirim. Manzarası ve keyfi tartışılamaz bir güzelliktedir. Bir balkonunu kaptıktan sonra kitabınızı çıkarıp manzara eşliğinde semaver keyfi yapabileceğiniz eşsiz bir yer. Bir arkadaş gurubuyla geldiğinizde muhabbetin akıp gittiğini, zamanın ne çabuk geçtiğini anlayamayacağınız kesin.

 

En güzeli ise günbatımında güneşin batışını seyretmek olacaktır.

 


Meydandaki bazı Cafeler;


 

Meydanında Mc Donalds ve Burger King haricinde büyük bir gıda firması yok ancak yöresel bir çok restoran da mevcuttur .


Masal cafe 

Sakin, kafa dinlemelik, huzur bulabileceğiniz bir mekan . Tostlarını tavsiye edebiliriz, gayet lezzetli. Menüsü de çok harika.

 Edwars Cafe 
Forum AVM içerisinde de bir şubesi olan bir marka, kahveleri çok iyi diyebilirim . Kısacası kahvede kalitenin adresi.

,Pati Cafe

Gitmenizi önerebiliriz . Yemekleri de ayrı bir lezzete sahip. Sırf manzarası için bile gidilebilecek nacizade bir mekan diyebiliriz .

 Messt Cafe 

Samimi ve sakin bir cafe. Geceleri canlı müzik keyfi mevcut . Waffle harika diyebiliriz. Kısacası kız arkadaşınızla takılabileceğiniz, arkadaşlarınızla tavla atmanın keyfini yaşayabileceğiniz bir mekan.

 Mitra Cafe 

Servisin ve ikramın bol olduğu favori mekanlardandır. Çalışanları güler yüzlü. Müziklerinin güzel olduğundan da bahsedebiliriz ;)

 Mimarlar Odası Bahçe Cafe & Restaurant 

Yaz aylarının cenneti konumunda olan bahçesiyle ün yapmış. Hız ve lezzet bakımından kalitesinden söz ettiren, arka fonda çalan müzikleriyle insanı mest eden bir işletme, kesinlikle tavsiye ederiz .

 Meydandaki Restoranlar


 

Cemil Usta Akçaabat Köfte ve Balık Çeşitleri 
Cemil Usta’nın İstanbul’da ve Trabzon’da bir çok yerde şubesi mevcuttur ancak asıl merkezi olan Akçaabat’ta bol ikramlı ve deniz kenarı güzel bir mekanı mevcuttur, orayı tercih etmenizi tavsiye edebiliriz ;) . Trabzon’da okuyan birisinin muhakkak gitmesi gereken bir yer diyebiliriz.
Cemil Usta deyince akla baklavası da gelmektedir.

 Nihat Usta Akçaabat Köfte ve Balık Çeşitleri ;
Nihat Usta’nın da Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Trabzon’da bir çok şubesi mevcuttur. Tabii ki Akçaabat şubesi en iyisi, kesinlikle Nihat Usta’yı da tavsiye ederiz.

 Kebapçı Ahmet Usta 
Meydanda ve bazı yerlerde yine şubesi mevcuttur. Yöresel yemekleri çok iyi yapıyorlar ancak ikram konusunda biraz sıkıntılı, onun haricinde gidebileceğiniz bir mekan .

 Uzun Sokak Beton Helvacısı 
Çok sıcak bir mekan diyebilirim, içeri girdiğinizde sizi güler yüzle karşılıyorlar. Yazları dondurması çok güzel, helvalarından bahsetmiyoruz bile. Kış mevsimlerinde ise boza ve saleplerini öneririz ;)

 


 

alıntı: unihayat.net

Yöresel Lezzetler

flickr/ropobby

UFUK UTAŞ·19 Aralık 2014·

 

Oturduğumuz her sofrada Türk mutfağının aslında dünyanın en iyi mutfağı olduğunu söyleme sebeplerimizden biri her yörenin kendine ait yemekleri ve tarzları oluşudur. Binlerce yıldır, onlarca kültürden etkilenerek, ülkenin her köşesinde birbirinden leziz ve farklı sofralarına oturmak mümkündür.

Bugün de bu harmanının Kuzey tarafına gidiyoruz. Hamsinin ve tereyağının krallığı, bir yiyenin bir daha yemek için rota değiştirdiği, Kuzey’in en güzel mutfağı Trabzon’a gidiyoruz.

Çatalları ya da yolculuk için bavulları hazırlayın dostlar.

Not: Eklemeyi unuttuğumuz yemek varsa, yorum olarak bırakın lütfen.

Pancar

bizimevinascisi.blogspotbizimevinascisi.blogspot

Karalahana sarmasının Karadeniz’deki adı pancardır. Karalahananın en lezzetli yetiştiği yer Karadeniz olduğu için en lezzetli hali de orada yenir. Mümkün olduğunca satır kıymasından yapılır. Üzerine bir de yoğurt döküldüğünde Trabzon’dan ev aldırır.

Guliya

termepazaritermepazari

Trabzon’da yumuşak g ile başlayan sözcük olmamasına inat ‘ğuliya’ diye okunur. Çırpılmamış karalahana ve içyağı kullanılarak yapılır. Tarifinde barbunya ve patates de saklıdır.

Kukuca

yemekadinaherseyyemekadinahersey

Bal kabağının mısırla birlikte ezilip üzerine şeker ve süt ilave edilerek yapılan bir tatlıdır. Sıcak olarak servis edilip afiyetle yendikten sonra kütüğü Trabzon’a aldırır.

Sarambula

damak-tad.blogspotdamak-tad.blogspot

Trabzon’un vejetaryenler için de şahane bir mutfağa sahip olduğunu kanıtlayan yemeklerden biridir. Pazı, pırasa, mısır yarması, pirinç ve isteğe göre hamsi kullanılarak yapılır.

Akçaabat köftesi

duzkoyhaberduzkoyhaber

Her yanından köfte çıkan güzide yurdumuzun kesinlikle en güzel köftelerinden biridir. Trabzon’un o küçük ilçesi Akçaabat’ı ünlü etmeye yetmiştir. Lezzetinin sırrı köftenin içine konan sarımsakta saklıdır.

Kefal ekşilisi

eksitarifeksitarif

Yuvarlak şekilde kesilen balıkların tepsinin dibine dizilmesi ve soğan, domates, biber ve maydanozun lezzet yardımına koşmasıyla yapılır. Ekşili denmesinin sebebi tepsinin üzerine bir adet limonun sıkılması ya da limon dilimleriyle pişirilmesidir.

Palamut dolması

cocukrehberi.netcocukrehberi.net

Palamut dolmasının sırrı, ceviz içi, kuşüzümü, yenibahar, palamutun kendi eti ve çamfıstığıyla birlikte kavrulan ve içi boşaltılan palamuta doldurulan iç malzemelerde saklıdır. Soğanlı da yapılabilir. Üzerine bir limon sıkıldıktan sonra arabanın plakasını 61 yaptırır.

Laz böreği

suskunperisuskunperi

Her ne kadar ismi, çayın yanında lezzetli duracak bir böreği andırsa da laz böreği bir tatlıdır. Hakkını vererek yapmak neredeyse bir günü alsa da lezzeti 1 haftalık emeğe değer.

Peynirli Trabzon pidesi

yaylakaradenizyaylakaradeniz

Mayalı hamurun ev sahipliğinde yapılan özel köy peynirinin yıldız oyuncu olduğu pidedir. Üzerine istenilen miktarda tereyağı konur, yine isteğe göre yumurta kırılır.

Golia

sofra.comsofra.com

Karalahananın tencerede harikalar yarattığı bir başka tariftir. Sarı fasulye, mısır, kırmızı biber ve soğanın başrol oynadığı yemeğin yardımcı oyuncusu kıymadır.

Tomara Kızartması

sanabirtarifimvarsanabirtarifimvar

Tomara Karadeniz yöresinde bolca yetişen, pazıya benzeyen ve saplarının pişirilmesi suretiyle tüketilen bir sebzedir. Yumurta, mısır unu ve tereyağı ile lezzetinin zirvesini bulur.

Kuymak

muhlama-flickr/tomislavmedakmuhlama-flickr/tomislavmedak

Kuymak, yalnızca Trabzon’da değil tüm Karadeniz’de hatta tüm Türkiye’de meşhur mısır unu, tereyağı ve Trabzon peyniriyle (kolot peyniri) yapılan enfes bir yiyecektir. Koşarak Trabzon’a gitmenize neden olabilir.

Laz helvası

ilyemektarifleriilyemektarifleri

İrmik unu ve vanilya önderliğinde lezzete ulaşan, muhallebi kıvamına gelene kadar bütün malzemelerin karıştırıldığı kolay bir tarife sahip ve irmiğin dondurmaya çok yakışmasından mütevellit dondurmayla servis edilebilen bir tatlıdır.

Pazılı kaygana

bitkiblogbitkiblog

Pazının Karadeniz ve Trabzon mutfağında yeri oldukça ağırdır. Pazılı kaygana da bir diğer ağır oyuncu mısır unu, kuru ve taze nanenin pazıya eşlik edilmesiyle yapılır.

Karalahana çorbası

diyetisyenim.orgdiyetisyenim.org

İçerisinde ince kıyılmış karalahana, mısır unu, barbunya ve kurutulmuş acı biber bulunan, mısır ekmeğiyle tüketildiğinde insanda yaz tatilini Trabzon’da geçirme isteği uyandıran bir çorbadır.

Hurmalı tart

hepimizaileyizhepimizaileyiz

Trabzon’a ait tatlı tariflerinin en güzellerinden biridir. Trabzon hurmasının hünerleri afiyetlen yenir.

Gongoş dolması

hanımlarındünyasıhanımlarındünyası

Gongoş sarması da denir. Pancar adı verilen karalahana dolmasıyla benzerlik içerse de aynı yemek değillerdir. Yapımında kara lahana ve mısır yarmasıyla birlikte dana eti ve yağlı kaburga kemiği kullanılır.

Hamsiköy sütlacı

karalahanakaralahana

Adını Arapça’da 5 anlamına gelen ‘hams’dan alan, dağlar arasında kalmış saklı bir cennettir Hamsiköy. Sütlacı da bu cennetin en güzel lezzetlerinden biridir.

Fasulye turşusu kavurması

cigdemincifligi.blogspotcigdemincifligi.blogspot

İlk adım olarak fasulye turşusu yapılır. Zaguda adı verilen yabani soğanın da tarife katılmasıyla fasulye turşusu kavurmasının adı zaguda olarak da bilinir. Mısır ekmeğinin kavurmaya bandırılmasıyla lezzeti doruğa çıkar. En iyi eşlikçileri çay ve ayrandır.

Hodan böreği

batuhandemirkanbatuhandemirkan

İç malzemesi olarak anavatanı Suriye olan hodan bitkisi, soğan ve karabiber kullanılır. Sıcak ve ılık olarak servis edilir.

Pepeçura

meleklerinmekanimeleklerinmekani

Trabzon’da yaşayan Rumların Karadeniz mutfağına armağındır. Siyah üzüm, fındık, antep fıstığı ya da hindistan cevizi, isteğe göre vanilya ve mısır unuyla yapılan bir tatlıdır.

Tek kişilik dev kadro bonusu: Hamsi yemekleri

flickr/ropobbyflickr/ropobby

Hamsi yemekleri Trabzon ve Karadeniz’in namusu, lezzeti, çeşitliliği, en güzelidir. Ve aynı zamanda pek bir çoktur. Bu nedenle kendilerini tek sıra halinde veriyoruz.

Trabzon’un hamsi yemekleri: Hamsili ekmek, hamsi tava, hamsi buğulama, hamsi çorbası, hamsi diblesi, hamsi dolması, hamsi kuşu, hamsi köfte, hamsi mücver, hamsili orman pilavı, pazılı hamsi tava, hamsili pilav, hamsi çitlemesi…

UZUN GÖL

4. UZUN GÖL

Uzun Göl, heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanması sonucu oluşmuştur. Sık ormanları ve doğal güzelliğiyle turistler açısından oldukça cezbedici bir yerdir. Doğaseverler için burada doğa yürüyüşü, bisiklet turları yapma imkanı da bulunmaktadır.

BOZTEPE

8. BOZTEPE

Eğer  uçsuz bucaksız Karadeniz manzarasını ve Trabzon'u tepeden görmek istiyorsanız, mutlaka Boztepe'yi ziyaret etmelisiniz .Boztepe, muhteşem gün batımı manzarasıyla ve temiz havasıyla, turistler tarafından  oldukça ilgi gören bir yer.

 

YAYLALARI

9. YAYLALARI

Tarihiyle olduğu kadar doğasıyla da ünlü bir şehir Trabzon. Şehir, birbirinden güzel yaylalarıyla  doğaseverlerin akınına uğramakta. Özellikle  Lapazan Yaylası, Garester Yaylası, Haldizen Yaylası, Şerah Köyü, Şekersu Yaylası bunlardan bir kaçı.

Sera Gölü Yaylası, Maçka-Mavura Yaylası , Maçka-Kiraz Yaylası, şehrin oldukça fazla turist çeken önemli yaylalarından bazıları.

SÜMELA MANASTIRI

1. SÜMELA MANASTIRI

Trabzon'un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı’nın tam olarak yapım tarihi bilinmese de M.S. 365-395 yılları arasında yapıldığı sanılmaktadır. Aynı gece iki rahip rüyalarında, Sümela Manastırı’nın bulunduğu yerde Hz. İsa ve Hz. Meryem'i görmüş ve gördükleri yere manastırı inşa etmişlerdir. Sümela Manastırı, mimarisi ve muhteşem manzarasıyla Trabzon'da mutlaka görülmesi gereken turistik bir yer.

TRABZON KALESİ

2. TRABZON KALESİ

Trabzon Kalesi şehrin en yüksek tepesinde yer almaktadır. Denizden gelebilecek olan saldırıları önlemek amacıyla inşa edilen Trabzon Kalesi,  yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bir tarafı deniz, bir tarafı yeşilliklerle çevrili olan kale, Trabzon'un gezilmesi gereken en turistik yerlerinden biri.

 VAZELON MANASTIRI

3. VAZELON MANASTIRI

Vazelon Manastırı’nın kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de M.S. 270 yılında kurularak İncil'deki Vaftizci Yahya Peygamber'e adandığı söylenmektedir. Bölgenin en eski manastırı olma özelliğini taşıyan  Vazelon Manastırı Trabzon'un önde gelen tarihi ve turistik yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

 AYASOFYA MÜZESİ

5. AYASOFYA MÜZESİ

1250-1260 yılları arasında, Trabzon imparatorluğunun Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından kilise olarak yaptırılmıştır. Daha sonraki yıllarda hastane ve cami olarak kullanılan kilise, restorasyon çalışmaları sonucu günümüzde müze olarak kullanılmakta ve Trabzon'un en çok ziyaret edilen noktalarından biri olarak yer almaktadır.

 PERİSTERA MANASTIRI

6. PERİSTERA MANASTIRI

Manastır 752 yılında 250 metrelik bir kayanın üzerine inşaa edilmiştir. Temiz havası ve eşsiz manzarasıyla Trabzon'a gelen turistlerin oldukça yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

 BEDESTEN

7. BEDESTEN

Bedesten Osmanlı döneminin kapalı çarşıları olarak bilinir. Trabzon'da şehir merkezinde yer alan bedesten, şehrin en eski yapılarından biridir. Yavuz Sultan Selim'in annesi Gülbahar Hatun vakıfları arasında yer alan bedesten Türk Bedestenleri içerisinde tek kubbeli tek örnektir.

Maçka-Şolma Yaylası
Ulaşım: Maçka ilçesinden batıya doğru 22 km. toprak yolla gidilebilir. Yolun 16 kilometresi zengin bitki örtüsüne sahip Kulin dağının içinden geçmektedir. Yayla mevsiminde minibüs bulunabilir.
Özellikler: 1. 700 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Elektrik, su, telefon mevcuttur.
Konaklama-Yeme-İçme: Konaklama yeri bulunmadığından kamp malzemeleri getirilmelidir. Ancak bakkal, manav, kır kahvesi, kasap gibi küçük işletmeler hizmet vermektedir.
Maçka-Mavura Yaylası
Ulaşım
Maçka'nın18,5 km. batısındaki Mavura yaylasına yaz aylarında minibüs bulunabilir.
Özellikler
Elektrik ve su olan yaylada, yayla mevsiminde kır kahvesi, bakkal, kasap, manav hizmet vermektedir. Mavura yaylasıyla Solma yaylası arası 3,5 km. orman manzaralı toprak yol, yaya yürüyüş için idealdir.
Konaklama-Yeme-İçme

Konaklama yeri bulunmadığından kamp malzemeleri getirilmelidir. Temel ihtiyaçlar yayladaki günübirlik yerlerden karşılanabilir.

Maçka-Kiraz Yaylası
Ulaşım
Maçka İlçesi Gürgenağaç köyü arası 22 km. asfalt yol olup, Gürgenağaç köyünden güneye doğru 7 km. toprak yolla ulaşılabilir. Yaz mevsiminde ticari araçlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.
Özellikler
1. 850 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Yaylanın içinden akan buz gibi suda alabalık avlanabilir, yaylada çim kayağı yapılabilir. Temmuz ayının üçüncü cuma günü "Ayeser Şenlikleri" kutlanmaktadır. Elektrik, PTT ve çeşme gibi altyapıya sahip yaylada, bakkal, kır kahvesi, kasap, et lokantası hizmet vermektedir.
Konaklama-Yeme-İçme
Hamsiköy ve Gürgenağaç köylerinde pansiyonlarda konaklanabilir. Her türlü ihtiyaç yayladaki alışveriş yerleri ve lokantalardan karşılanabilir.
Lapazan Yaylası
Ulaşım
Gürgenağaç köyünün güneyinde 2. 200 m. rakımlı yaylaya 27 km. toprak yoldan arazi vitesli araçlarla gidilebilir.
Özellikler
Altyapıya henüz kavuşmamış yaylada Haziran - Temmuz aylarında yer yer kar yığınları görülmektedir. Aşınmaya dayanıklı bitki örtüsü çim kayağına elverişlidir.
Konaklama-Yeme-İçme
Tamamen bakir olan yaylaya kamp malzemeleri ve temel ihtiyaç malzemeleri getirmelidir.
Maçka-Çakırgöl Yaylası
Ulaşım
Yaylaya Maçka - Meryemana yolunun 5 kilometresinden sağa ayrılan toprak yoldan 90 km. ilerledikten sonra ulaşılabilir. Yol üzerindeki yaylaların bir kısmına ticari araçlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Çakırgöl yaylasına arazi tipi araçlarla gidilmelidir.
Özellikler
2. 504 m yükseklikteki Çakırgöl yaylasına yol üzerinde; Arnavutluk, Kırantaş, Akarsu, Ayraksa, Livayda Kurugöl, Mesaraş Furnoba, Kasapoğlu, Camiboğazı, Ortaoba ve Deveboynu yaylaları bulunmaktadır.
Konaklama-Yeme-İçme
Yaylaya kamp malzemeleri ve temel ihtiyaç malzemeleri getirmelidir.
Sultan Yaylası
Trabzon ili Çaykara ilçesine 25 km. mesafede olan ve Aydıntepe'nin 54 km. kuzeybatısında bulunan Sultan Murat yaylasında elektrik, içme suyu ve wc bulunmaktadır. I. Dünya savaşından kalma siperler ve şehit mezarlarını her yıl binlerce insan ziyaret etmektedir.
Karadağ Yaylası
Ulaşım
Akçaabat - Düzköy yolunun 12. kilometresinden batıya dönülerek 28 km. toprak yolla gidilebilen yaylaya, yayla mevsiminde ticari taşıtlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.
Özellikler
1. 946 m. yükseklikteki yayla bol oksijeni ile akciğer tedavisi görmüş hastaların tatil için tercih ettiği yerdir. Alt yapı hizmetleri tamamlanmış olan yaylada hediyelik eşya satış yerleri bulunmaktadır. Yaylada yaban hayatı da oldukça zengindir.
Konaklama-Yeme-İçme
10 yataklı pansiyonda konaklanabilir. Yaylada bakkal, fırın, kır kahvesi ve lokanta hizmet vermektedir.
Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları
Ulaşım: Yaylalara Akçaabat - Düzköy yolunun I2.nci kilometresinden batıya dönülerek on kilometrelik toprak yolla ulaşılmaktadır. Yolu yaz-kış ulaşıma açık olan yaylalara ticari taşıtlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Kuruçam - Hıdırnebi yaylaları arası bir kilometredir.
Özellikler: 1. 742 m. yükseklikteki yaylalarda alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. 20 Temmuz'da başlayıp üç gün süren Hıdırnebi şenliklerinin düzenlendiği Hıdırnebi tepesi doğal manzara seyir terası konumundadır. Orman içinde kurt, tilki, çakal vb. yabani hayvanları izlenebilir, foto safari yapılabilir. Yörede yaşayan köylüler, püsküllü çanta, alaca çorap, örme sepet, yayık, kaşık vb. ağaç mutfak eşyaları satmaktadır.
Konaklama-Yeme-İçme:
 Yayladaki bakkal, manav, kasap, fırın, lokanta ve kır kahveleri ve yayla mevsiminde işletilen pansiyonlar bulunmaktır. Yol üzerinde Acısu köyünde maden suyu kaynağı ve pansiyon bulunmaktadır.
Tonya - Erikbeli Turizm Merkezi - Erikbeli Yaylası
Ulaşım: Tonya ilçesinden güneye 24 km. toprak yolla ulaşılan, Erikbeli yaylasına yaz aylarında ticari taksi ve dolmuşlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.
Özellikler: 1. 800 m. yükseklikteki yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Erikbeli Turizm Merkezi, Kadırga, Çatma Obası, Sazalanı, Zigana, Ken yaylalarına giden yolların birleştiği kavşaktadır. Erikbeli, Sazalanı, Ken, Sinlice, Şıkkıranı ve Siz dağı yaylaları arası doğa yürüyüşü için idealdir. Ken yaylası Erikbeli Turizm Merkezi'nin 9 km. kuzeyinde, Şıkkıran yaylası 19 km. kuzeyinde orman içerisindedir.
Konaklama-Yeme-İçme: Konaklama için kamp malzemeleri getirilmelidir. Ancak yayladan et, süt, yumurta, ekmek gibi gıda maddelerini temin edilebilmektedir.
 
Sazalanı Yaylası
Ulaşım: Tonya'ya 24 km. mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi'nin 5 km. batısında yer alan Sazalanı yaylasına ham toprak yolla ulaşılmakta olup, yayla mevsiminde ticari araçlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.
Özellikler: 1. 700 m. yükseklikteki yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Yaylada lokanta, kır kahvesi, bakkal bulunabilir.
Konaklama-Yeme-İçme: Konaklama için kamp malzemeleri getirilmelidir. Ancak yayladan temel ihtiyaç malzemeleri karşılanabilir.
 
Sis Dağı Yaylası
Ulaşım: Tonya'ya 24 km. mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi'nden sonra kuzeybatıya 25 km. toprak yolla Sis dağı yaylasına ulaşılır.
Özellikler: 2.100 m. yükseklikteki yaylada altyapı hizmetleri getirilmiştir. Bakkal, kasap,Lokanta ve kır kahvesi bulunabilir. Her yıl Temmuz ayının üçüncü cumartesi günü Sis Dağı Şenlikleri yapılmaktadır.
Konaklama-Yeme-İçme: Konaklama için kamp malzemeleri getirilmelidir. Ancak yayladan temel ihtiyaç malzemeleri karşılanabilir.

Kadırga Yaylası
Ulaşım: Kadırga yaylası, Tonya'ya 24 km. mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi'nin 14 km. doğusundadır. Ham toprak yolla ulaşılan yaylaya yaz aylarında ticari taşıtlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.
Özellikler: Yayla, 2. 300 m. yükseklikte ağaç yetişme sınırının üzerindedir. Her yıl Temmuz ayının üçüncü cuma günü kutlanan Kadırga Şenlikleri'ne on binlerce kişi gelmektedir. Halk oyunları gösterileri, yarışmalar, davul zurnalı eğlenceler sırasında tonlarca et, ekmek, yayık ayranı tüketilen Kadırga Şenlikleri büyük bir pazara, panayıra benzemektedir. Elektrik, su, WC. gibi altyapıya sahip yaylada bakkal, kasap, fırın, lokanta, tuhafiyeci, kır kahveleri hizmet vermektedir.
Konaklama-Yeme-İçme: Konaklama için kamp malzemeleri getirilmelidir. Ancak yayladan temel ihtiyaç malzemeleri karşılanabilir.
 
Çatma Obası Yaylası
Ulaşım: Tonya'ya 24 km. mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi'nin 14 km. doğusunda yer alan Kadırga yaylasının 9 km. güneyindedir. Yaylaya özel araçlarla gidilebilir.
Özellikler: 2. 200 m. yükseklikteki Çatma obası küçük bir yayladır. Erikbeli - Kadırga - Çatma Obası Yaylası ve Zigana Kayak Merkezi arasında doğa yürüyüşü yapılabilir. Mızraklı Su, Şehitler tepesi, Çıngıraklı kuyu gibi efsaneleri olan mekanları vardır.
Mızraklı Su
Efsaneye göre, savaş sırasında çok susayan asker bir mızrağı ortadan kırıp sağa sola bütün gücüyle fırlatır. Mızrağın bir parçasının saplandığı yerden su çıkar, diğer parçasının saplandığı yerde su kaybolur. 50-60 metre aşağıda esrarengiz bir şekilde çimlerin arasında yok olan suyun çıktığı bölüm, günümüzde beton koruma altına alınmıştır.
Çıngıraklı Kuyu Bu adı, kuyuya atılan bir taş parçasının uzun süre ses çıkarmasından almaktadır. Girişin uzun zaman karla kapalı kaldığı mağara bulunmaktadır.
Konaklama-Yeme-İçme: Konaklama ve yeme-içme malzemeleri getirilmelidir.
 
Düzköy (Haçka Obası) Yaylası
Ulaşım: Yaylaya, Trabzon'a 40 km. mesafedeki Düzköy ilçesinden güneye 12 km. toprak yolla ulaşılabilinir.
Özellikler: 1. 784 m. yükseklikteki yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Yaylada bakkal, kasap, manav, fırın ve kır kahveleri bulunmaktadır. Temmuz ayının üçüncü cuma günü Kadırga, 14 Ağustos da Karaabdal şenlikleri yapılan yaylada Haçkalı Baba türbesi ilgi çekmektedir.
Konaklama-Yeme-İç
Her türlü yeme-içme imkanı bulunmaktadır.
Yaylalar Arası Mesafeler ve Bilgiler
Yayla Yeri Km. Konaklama WC Su Elektrik Tel. Rakım
Şolma Maçka 48 Kamp Var Var Var Var 1800
Erikbeli Tonya 92 Yok Var Var Var Var 1800
Karadağ Tonya 61 Var Var Var Var Var 1800
Uzungöl Çaykara 120 Var Var Var Var Var 1090
Pazarcık Araklı 66 Var Var Var Var Var 930
Yeşilyurt Araklı 66 Var Var Var Var Var 2035
Yılantaş Araklı 64 Yok Var Var Var Var 2020
Hıdırnebi Akçaabat 34 Var Var Var Var Var 1600
Kuruçam Akçaabat 46 Var Var Var Var Var 1600
Sazalan Tonya 97 Orm.Kır Kahvesi Var Var Var Var 1700
Sisdağı Şalpazarı 80 Var Var Var Var Var 1850
Haçka Obası Düzköy 55 Var Var Var Var Var 1784
Lişer Maçka 54 Var Var Var Var Var 1850
Sultan Murat Çaykara 116 Var Var Var Var Var 2100
Yayla Şenlikleri ve Tarihleri
Adı Yer Tarih
Hıdırellez Bahar Bayramı Şalpazarı-Acısu Mayıs ayının ilk Pazar günü
Sultan Murat Şehitleri Anma Günü Çaykara Sultan Murat Yaylası 23 Haziran
Aladurbiye Deniz Eğlenceleri Akçaabat 6 Temmuz
Soğuksu Şenlikleri Maçka Ocaklı K. Lişer Yaylası 7 Temmuz
Hırsafa Karadağ Şenlikleri Düzköy-Karadağ Temmuz ayının ilk Cumartesi ve Pazar günü
Karadağ Yayla Şenlikleri Vakfıkebir-Karadağ Temmuz ayının 2. Cumartesi ve Pazar günü
Hıdırnebi Şenliği Akçaabat-Hıdırnebi Obası 20 Temmuz
Kadırga Yayla Şenlikleri Şalpazarı-Tonya-Gümüşhane Sınırında Kadırga Yaylası Temmuz ayının 3. Cuma günü
Sisdağı Şenlikleri Şalpazarı Sisdağı Temmuz ayının 4. Cumartesi günü
Kaldırım Yaylası Şenlikleri Çarşıbaşı Temmuz ayının 4. Cumartesi ve Pazar günü
Sanasitka Şenliği Maçka Orman Üstü Köyü Temmuz ayının 3. haftası
Taşköprü Kültür ve Yayla Şenliği Arsin-Yomra Taşköprü Yaylası Temmuz ayının 3. Pazar günü
Kuşmer Yaylası Şenliği Çaykara-Kuşmer Yaylası 30 Temmuz
Yayla Ortası Şenliği Çaykara 20 Ağustos
Honefter Şenliği Düzköy Honefter Yaylası 20 Ağustos

   

Page 1 of 2