Mekanlar

Trabzon’da üniversitenin çevresinde Kalkınma ve Konaklar mahallesi olmak üzere iki mahalle mevcut olduğundan bahsetmiştik. Okula yakın olan Kalkınma mahallesi’nde bir çok güzel mekan alternatifi bulunmakla beraber öğrencilerin en çok tercih ettiği yerdir. D kapısı çıkışında bulunan Konaklar mahallesi ise pek tercih edilmese de son zamanlarda canlanmaya başlamıştır. Tabii ki zevkler ve renkler tartışılmayacağı için tercihi size bırakıyoruz.
Bu arada okul ve okula yakın yerlerde takılabileceğiniz alkollü mekan bulunmamaktadır. Alkol kullananlar için birkaç alternatif dışında çözüm meydana gitmek olacaktır.


Kalkınmadaki bazı cafeler ;


Angélique Cafe & Restaurant
-Trabzon’un kalkınma mahallesinde üniversitelilerin ve yerel halkın tercih listelerinde her zaman favorileri oynayan bir mekan olarak tanımlanabilir. Mevcut hizmetleriyle valesi ve otopark sıkıntısı olmayan tek cafe diyebiliriz .
Seçkin müzikleri ve kafa yorularak yapılmış tasarımı ile kendinden fazlasıyla bahsettirmektedir. Serpme açık kahvaltısı harikadır. Genel anlamda yemekleri ve tatlıları harika olan kaliteli bir işletme diyebiliriz. Öğrencilik yıllarınızın favorileri arasında yer alacağından eminiz .
Fiyatları bir öğrenciye göre fahiş ve porsiyonları çok küçük diyebiliriz .Çok kalabalık olmasından mütevellit servislerde aksamalar olabiliyor bunları da mağdur görmek lazım tabi. Bazen de menülerde bulunan yiyecek ve içeceklerin kalmaması durumu yaşanabiliyor .

 


Cafe Nosta

Trabzon’da nargilesi ile ün yapmış mekanlardan biridir. Genelde kalabalık olmasından kaynaklı rezervasyon olayına bile girilebilmektedir. Trabzon’da garsonları güler yüzlü olan nadir mekanlardan biri denilebilir . Cafe içerisinde çalan müzik seçimleri müşteriyi gayet hoşnut kılmaktadır .
Özellikle tavuklu klüp sandviç harika diyebiliriz. Kafa dinleyip arkadaşlarınızla hoş sohbet edebileceğiniz güzel mekkanlardandır .
Serviste aksamalar yaşanabilmektedir. Burada da porsiyonlar küçük gelmektedir. Onun haricinde bir olumsuzluğu bulunmamaktadır .

 Cafe Nişantaşı

Öğrencilerin en çok tercih ettiği ortamı sıcak sayılı mekanlardan olan Nişantaşı bir çok kişinin favorisidir. Cafede bulunan dut ağacının gölgesinde takılmak ayrı bir zevk verir.
Yemekleriyle gerçekten Trabzon’un en iyisi olmayı hak ediyor . Özellikle tavuk-et sote , kaşarlı tavuk ve tavuk pirzolada çok iyiler . Müzikleri de yemekleri kadar harikadır . Eminim ki kız arkadaşınızla gidebileceğiniz favori yeriniz olacaktır. Porsiyonları diğer mekanlara göre oldukça fazla ve fiyatları oldukça uygundur. Çalışanlarınında güler yüzlü olduğu söylenebilir .

 Tufan Pastanesi 
Trabzon’un bir çok semtinde şubesi olan, Kalkınma mahallesindeki şubesinde yıllardır kalitesinden ödün vermeyen tek mekandır . Lezzetli yemeklerini , şefin spesiyalini, açık büfe kahvaltısını ve tatlılarını oldukça seveceğinizden eminiz . Çalışanları oldukça güler yüzlü ve samimidir. Genel anlamda gidilmesi gereken favori yerlerden ;)
Eskiden fiyatlarının çok uygun olması öğrencilerin vazgeçilmez mekanı haline gelmesine yol açmıştır . Ancak üst üste gelen zamlar ile menü fiyatları dudak uçuklatır hale gelmesine neden olmuştur.

 Kahve Değirmeni 
Son zamanların tercih edilen güzel mekanlardan olduğunu; waffle, sıcak çikolata ve tabii ki kahvelerinin çok güzel olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kahve kültürünüz varsa gerçekten keyif alabileceğiniz bir yer. Özellikle sunumu muhteşem diyebiliriz ;)
Mekan yoğunluğundan kaynaklı servislerinde sıkıntılar yaşanabilir.

 Cafe Mizah 
Nargile içebileceğiniz sayılı mekanlardandır . Kahvesi ve makarnalarını tavsiye edebiliriz. Yeni açılmasına rağmen kaliteli bir yer olduğundan hoşunuza gidecektir.

 


Kalkınmadaki Restorantar

Daha çok öğrencilerin yerleştiği yer olduğu için direk restorant tarzı hizmet veren yerler bulunmamaktadır . Ancak pideciler, dönerciler ve fast food tarzı yerler mevcuttur .


Okul içerisindeki mekanlar


 

Cafe 5 

Okul içerisinde vazgeçilmez cafelerdendir. Çalışanları oldukça güler yüzlüdür. Açık büfe salata çeşitlerinin, poğaça ve börek çeşitlerinin oldukça güzel olduğunu söyleyebiliriz. Öğrencilerle de görüştüğüm kadarıyla sınav dönemleri 7-24 açıkmış .

 Koru Cafe 

Yine kampüs içerisinde bulabileceğiniz sıcak bir mekandır . Yemeklerinin ve tatlıların kaliteli olduğu söylenmekte. Fiyat ve porsiyonları oldukça uygun. Üniversite içindeyken acıkınca kesinlikle uğramanız gereken bir yer ;)

 


Olimpiyat cafe 
Gördüğüm kadarıyla sınıf ayrımının olduğu, akademisyenlerin mekanın sağına ve konforlu yere oturduğu, öğrencilerin ise mekanın soluna oturduğu bir yer ancak fiyatları uygun. Servisi sıfır olmasına rağmen yöresel olan hamsiköy sütlacını seveceğinizden eminiz . Sırf o hamsiköy sütlacı için bile gidilebilir.

 


Konaklar’daki mekanlar


 

Gardenya Cafe 

Tam anlamıyla bir öğrenci mekanı. Öğrendiğim kadarıyla geçen sene çok güzel bir mekan olmasına rağmen bu sene sanırım el değiştirmiş, bundan kaynaklı da aksaklıklar yaşanabiliyormuş . Ancak yemeklerini tavsiye edilebilir, genel anlamda güzel bir mekan ..

 Papyon cafe 
Yeni açılan bir mekan olduğunu öğrendim. Yemeklerini tavsiye edebiliriz ancak müzikleri hakkında aynı şey söylenemez.

Sonuç olarak Konaklar mahallesinde restoran tarzı yerler bulunmamaktadır. Yine kalkınma mahallesindeki gibi fast food ve yöresel yemek yapan küçük çaplı işletmeler bulunmaktadır .

 


MEYDAN

Sabahın erken saatlerinde canlanır o denize kadar uzanan sokaklarında gülersiniz, eğlenirsiniz yerlisiyle birlikte uzun uzun Trabzonspor sohbetlerine dalarsınız kimi zaman . Öyle ki yolda giderken orta yaşlarda bir amca sizi çevirip ‘Fenerbahçe bizim şampiyonluğumuzu çaldı.’ diye dert yanabilir. Bazen de size şehrinizi hatırlatır o kalabalık duygulanırsınız .Ta ki akşamın onuna kadar sürer kalabalığı o canlılığı ama üzülmeyin, akşam da tadı bir farklıdır Trabzon meydanın. İti kopuğu dilencisi hırsızının olmadığı güzel bir akşam geçirebileceğiniz Anadolu’nun o eşsiz şehrinin meydanı.

 


-Uzun sokak; Bir İstanbul sokağını anımsatan ve gezmesi keyif veren bir sokaktan bahsediyoruz. Burada kendinizi hem huzurlu hem de güvende hissedeceğinizden eminiz.


-Maraş caddesi ; Özellikle otel devlet kurumları ve bankaların bulunduğu bir caddedir , aralarda tabii ki çarşılar da bulunmaktadır.

-Boztepe ; Trabzon’da canınız sıkıldığında kesinlikle gitmeniz gereken yer diyebilirim. Manzarası ve keyfi tartışılamaz bir güzelliktedir. Bir balkonunu kaptıktan sonra kitabınızı çıkarıp manzara eşliğinde semaver keyfi yapabileceğiniz eşsiz bir yer. Bir arkadaş gurubuyla geldiğinizde muhabbetin akıp gittiğini, zamanın ne çabuk geçtiğini anlayamayacağınız kesin.

 

En güzeli ise günbatımında güneşin batışını seyretmek olacaktır.

 


Meydandaki bazı Cafeler;


 

Meydanında Mc Donalds ve Burger King haricinde büyük bir gıda firması yok ancak yöresel bir çok restoran da mevcuttur .


Masal cafe 

Sakin, kafa dinlemelik, huzur bulabileceğiniz bir mekan . Tostlarını tavsiye edebiliriz, gayet lezzetli. Menüsü de çok harika.

 Edwars Cafe 
Forum AVM içerisinde de bir şubesi olan bir marka, kahveleri çok iyi diyebilirim . Kısacası kahvede kalitenin adresi.

,Pati Cafe

Gitmenizi önerebiliriz . Yemekleri de ayrı bir lezzete sahip. Sırf manzarası için bile gidilebilecek nacizade bir mekan diyebiliriz .

 Messt Cafe 

Samimi ve sakin bir cafe. Geceleri canlı müzik keyfi mevcut . Waffle harika diyebiliriz. Kısacası kız arkadaşınızla takılabileceğiniz, arkadaşlarınızla tavla atmanın keyfini yaşayabileceğiniz bir mekan.

 Mitra Cafe 

Servisin ve ikramın bol olduğu favori mekanlardandır. Çalışanları güler yüzlü. Müziklerinin güzel olduğundan da bahsedebiliriz ;)

 Mimarlar Odası Bahçe Cafe & Restaurant 

Yaz aylarının cenneti konumunda olan bahçesiyle ün yapmış. Hız ve lezzet bakımından kalitesinden söz ettiren, arka fonda çalan müzikleriyle insanı mest eden bir işletme, kesinlikle tavsiye ederiz .

 Meydandaki Restoranlar


 

Cemil Usta Akçaabat Köfte ve Balık Çeşitleri 
Cemil Usta’nın İstanbul’da ve Trabzon’da bir çok yerde şubesi mevcuttur ancak asıl merkezi olan Akçaabat’ta bol ikramlı ve deniz kenarı güzel bir mekanı mevcuttur, orayı tercih etmenizi tavsiye edebiliriz ;) . Trabzon’da okuyan birisinin muhakkak gitmesi gereken bir yer diyebiliriz.
Cemil Usta deyince akla baklavası da gelmektedir.

 Nihat Usta Akçaabat Köfte ve Balık Çeşitleri ;
Nihat Usta’nın da Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Trabzon’da bir çok şubesi mevcuttur. Tabii ki Akçaabat şubesi en iyisi, kesinlikle Nihat Usta’yı da tavsiye ederiz.

 Kebapçı Ahmet Usta 
Meydanda ve bazı yerlerde yine şubesi mevcuttur. Yöresel yemekleri çok iyi yapıyorlar ancak ikram konusunda biraz sıkıntılı, onun haricinde gidebileceğiniz bir mekan .

 Uzun Sokak Beton Helvacısı 
Çok sıcak bir mekan diyebilirim, içeri girdiğinizde sizi güler yüzle karşılıyorlar. Yazları dondurması çok güzel, helvalarından bahsetmiyoruz bile. Kış mevsimlerinde ise boza ve saleplerini öneririz ;)

 


 

alıntı: unihayat.net

Son Düzenlenme Çarşamba, 03 Şubat 2016 14:21